• امروز یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷
  • ۰۹۳۶-۹۸۰-۸۷۴۱
  • ۰۹۱۹-۵۷۲-۰۹۶۸
  • امروز یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷
  • ۰۹۳۶-۹۸۰-۸۷۴۱
  • ۰۹۱۹-۵۷۲-۰۹۶۸

خبر : چگونه بلیط هواپیما بخرم؟

چگونه بلیط هواپیما بخرم؟

چطور بلیط هواپیما خرید کنم؟

این پرسشی هستش که شاید خیلی از خریداران بلیط هواپیمای سایت آی آر پرواز باهاش مشکلی نداشته باشن و شاید برخی ها هم یه کوچولو توو فرایندهای خرید باهاش به مشکل بخورن. پس واسه راحتی برای رزرو بلیط هواپیما، یه آموزش ساده و راهنمای گام به گام رو درست می کنیم که به همه بتونه کمک کنه.

1. نخست وارد صفحه اول سایت آی آر پرواز میشیم یعنی www.irparvaz.com

2. مبدا رو انتخاب می کنیم. اگه می پرسین مبدا چیه، مبدا یعنی فرودگاه شهری که می خوایم ازش با هواپیما پرواز کنیم.

3. مقصد رو انتخاب می کنیم. اگه می پرسین مقصد چیه، مقصد یعنی فرودگاه شهری که قراره با هواپیما تووش فرود بیایم.

4. سپس گزینه تاریخ رفت رو رووش کلیک می کنیم. اگه می پرسین تاریخ رفت چیه، تاریخ رفت یعنی تاریخی که هواپیما قراره تووی اون تاریخ، پرواز کنه.
(در بخش تاریخ رفت، ماه و سال مربوط به اون تاریخ در بالاش نوشته شدن. همچنین اون تک حرف هایی که در بالای تاریخ ها هست، برای ابتدای نام روزهاست. مانند: چ=چهارشنبه | د=دوشنبه | ج=جمعه)
(همون طور که می بینین ما برای آسونی و سادگی خرید بلیط شما، گزینه تاریخ برگشت رو نگذاشتیم تا شما با خیال راحت و به سادگی روی جزئیات بلیط رفت خودتون تمرکز کنین و اطلاعات رو وارد کنین. اگه هم دنبال بلیط پرواز برای سفر برگشتتون هستین، خیلی ساده پس از این که بلیط رفتتون رو خریدین، بیاین تووی این سایت و بلیط برگشتتون رو برای مبدا و مقصد مورد نظرتون تهیه کنین. به همین سادگی!)

 5. خب حالا میریم گزینه بعد، یعنی انتخاب نوع و تعداد مسافر. تووی این بخش ما سه تا گزینه می بینیم. یکیش نوشته بزرگسال. گزینه بعد کودکه و گزینه بعدیش نوزاد. تووی ایران برای خرید بلیط هواپیما، مسافر بزرگسال به کسی گفته میشه که بیشتر از دوازده سال سن داشته باشه. مسافر کودک به کسی گفته میشه که بین دو تا دوازده سال سن داره. مسافر نوزاد هم به کسی گفته میشه که کمتر از دو سال سن داره.

6. حالا بر پایه تعریف هایی که از نوع مسافر تووی مورد شماره 5 شد نوع و تعداد مسافری که مد نظرتون هست رو با کلیک روی گزینه هاشون انتخاب کنین. توجه داشته باشین که در حالت عادی و پیش فرض، تنظیمات روی یک مسافر بزرگسال گذاشته شده و شما هم به آسانی می تونین اونها رو تغییر بدین. به عنوان مثال اگر دو مسافر هستین که یکیتون بزرگساله و دیگری نوزاد، تعداد بزرگسال باید روی 1 باشه و تعداد نوزاد هم روی 1. همچنین تعداد کودک رو هم بدون تغییر دادن رها کنین و اگه احیانا تغییرش دادین یا خودش تغییر کرده بود، روی حالت کلمه کودک قرارش بدین. به همین سادگی!)

7. خب، حالا وقت جستجو هستش. می پرسین یعنی چی؟ یعنی جستجو برای بلیط هایی که مبدا، مقصد و تاریخش رو انتخاب کردین. پس روی جستجو کلیک کنین.

8. خب، از حالا به بعد، ما هم برای آموزش بهتر به شما، یک مبدا و مقصد و تاریخ رو به صورت مثال انتخاب می کنیم و با گرفتن تصویر از مراحل جلو رفتن خودمون برای بلیط مورد نظرمون، کار آموزش به شما رو آسون تر می کنیم تا شما دوستای خوب به راحتی همشو یاد بگیرین.
(برای این کار ما مبدا رو تهران انتخاب می کنیم. مقصد رو اهواز انتخاب می کنیم. و تاریخ رو روی 2 اسفند 95 تنظیم می کنیم. همچنین گزینه 1 بزرگسال رو برای نوع و تعداد مسافرها انتخاب می کنیم.)
(شما هم با همین قالب ولی با انتخاب مبدا و مقصد و تاریخ مد نظر خودتون و تعداد و نوع مسافری که میخواین، می تونین دکمه جستجو رو بزنین)


9. خب رسیدیم به مرحله باحالش! پس از این که دکمه جستجو رو زدیم اگه ایرلاین های کشورمون (یعنی مثلا هواپیمایی های ماهان، کاسپین، ایران ایر، نفت و...)، بلیطی واسه ارائه روی سایت داشته باشن ما می تونیم اینجا ببینیم. پس با خیال راحت هر کدوم رو که خواستیم با فشردن گزینه سبز رنگ "خرید آنلاین" که در سمت چپ بلیط مورد نظرمون هستش، انتخاب می کنیم.

10. شاید با خودتون بگین این گزینه های سمت راست صفحه چی هستن؟ بهتون میگیم! گزینه های آبی رنگ که رووشون نوشته شده روز قبل و روز بعد، کاملا از نامشون پیداست که با زدنشون بلیط های روز قبل و روز بعد تاریخی رو که واسش مبدا و مقصد پروازی تعیین کردیم، جستجو میکنن و اگه چیزی پیدا کردن بهمون نشون میدن.

11. پایین گزینه های آبی رنگ نوشته شده:
قیمت: (ریال)
زیرش یه دکمه نواری هستش که بازه قیمت بلیط ها رو می تونین باهاش محدود کنین. به عنوان مثال با کشوندن و جا به جا کردن دکمه نوار از چپ به راست، تعداد بلیط ها کاهش پیدا میکنه چون با این کار شما به سایت میگین که بلیط هایی رو به من نشون بده که قیمتشون از قیمت این نقطه ای که دکمه رو رها میکنم به بالا باشه. پس طبیعیه که تعداد بلیط های قابل نمایش کمتر بشه.

12. پایین تر از این نوار، نوشته شده:
نوع بلیط
زیر این عبارت، گزینه های: همه، چارتر، سیستمی، اکونومی، نامشخص و بیزینس هستن. حالا میخوایم بگیم که هر کدوم از این ها چه معنی دارن.

13. اگر گزینه عبارت "نوع بلیط" رو روی "همه" رها کنین، هرچی بلیط واسه شرایطی که شما انتخاب کردین، رو بهتون نشون میده!

14. تووی این شرایط، اگه بزنین روی گزینه چارتر، از همه بلیط های قابل نمایش، تنها بلیط های چارتر رو بهتون نشون میده.
(برای اطلاع بیشتر درباره پرواز چارتر، روی پرواز چارتر چیست کلیک کنید)

15. اگه بزنین روی گزینه سیستمی، از همه بلیط های قابل نمایش، تنها بلیط های سیستمی رو بهتون نشون میده.
(برای اطلاع بیشتر درباره پرواز سیستمی، روی پرواز سیستمی کلیک کنید)

*** بیشتر بدانیم: تفاوت پرواز سیستمی و چارتر به صورت بسیار خلاصه ***

16. اگه بزنین روی گزینه اکونومی، از همه بلیط های قابل نمایش، تنها بلیط های اکونومی رو بهتون نشون میده و اگه بزنین روی گزینه بیزینس، از همه بلیط های قابل نمایش، تنها بلیط های بیزینس رو بهتون نشون میده.
دقت داشته باشین که تووی بعضی از بلیط ها، ممکنه کلاس پروازی بلیط نامشخص باشه. پس هرجا تووی سایت آی آر پرواز، واژه نامشخص رو برای کلاس پروازی بلیط دیدین، بدونین که منظور مشخص نبودن کلاس پروازی بلیطه)
(ما برای افزایش آگاهی شما در زمینه کلاس های پروازی (مانند اکونومی و بیزینس) نوشته کوتاهی رو از وبسایت شرکت هواپیمایی کاسپین برای شما در زیر میاریم تا شما بتونین اون رو بخونین)
***
کلاس های پروازی (IATA class coades)
کلاس های پروازی که برای کمک به شرکت های هواپیمایی جهت مشخص کردن نرخ و استاندارد سازی شرایط سفر، در بلیت مسافری و سایر اسناد ترافیک ایجاد شده اند هستند و به سه بخش تقسیم می شوند:
درجه یک: (First Class) گران ترین و راحت ترین صندلی های موجود در هواپیما هستند.
درجه تجاری (همان بیزینس): (Business Class) از کیفیت بالایی برخوردار هستند و معمولا توسط مسافرهای تجاری خریده می شوند.
درجه اقتصادی (همان اکونومی): (Economy Class) بیشتر صندلی های هواپیما از این نوع هستند و بیشتر توسط مسافرهایی که سفرهای تفریحی می روند خریده می شوند.

***

17. پس از این گزینه ها، نوبت میرسه به انتخاب پروازها بر اساس محدوده ساعت. در این حالت از میان سه بازه زمان های موجود، اگر هر کدوم از محدوده های زمانی رو انتخاب کنین، بر همون اساس ممکنه نمایش بلیط پروازها برای شما محدود بشه، یعنی ممکنه تعداد بلیط های نمایش داده شده برای شما کاهش پیدا کنه.

18. سپس میرسیم به عبارت شرکت های هواپیمایی، که بر اساس انتخاب گزینه شرکت هواپیمایی مد نظرمون، بلیط های پروازی اون شرکت برای ما نمایش داده میشن.

19. خب، در پایان این بخش، ما یک بلیط رو به دلخواه و برای آموزش شما دوستان انتخاب می کنیم و گزینه سبز رنگ "خرید آنلاین" رو که سمت چپ بلیط مورد نظرمون هستش رو می زنیم.

20. وارد صفحه ای مشابه عکس زیر میشیم:

21. تووی این صفحه مشخصات مسافر یا مسافرها رو به نحوی که خواسته شده وارد می کنیم. به عنوان مثال، برای یک مسافر، ما باید ابتدا جنسیتش رو انتخاب کنیم. سپس تعیین کنیم که مسافر تابعیت ایرانی داره یا اتباع خارجیه. سپس باید نامش رو با حروف انگلیسی وارد کنیم. در کادر بعد باید نام خانوادگیش رو با حروف انگلیسی وارد کنیم. در کادر بعد باید نام مسافر رو با حروف فارسی وارد کنیم. در کادر بعد باید نام خانوادگی مسافر رو با حروف فارسی وارد کنیم. در کادر بعد باید کد ملی مسافر رو وارد کنیم. و در سه کادر کوچولوی بعدی هم باید تاریخ دقیق تولدشو وارد کنیم. کادر بعدی پایین فرم در سمت راست تصویر هم که برای وارد کردن شماره تلفن همراه جهت ارسال مشخصات بلیط مسافر و تماس های ضروریه. سپس باید شماره تلفن ثابت مورد نظرتون رو وارد کنین. همچنین میتونین ایمیلتون رو هم وارد کنین تا جزئیات و مشخصات بلیط مسافر علاوه بر پیامک، به نشانی ایمیل وارد شده هم فرستاده بشه.
هم چنین میتونین با اون سه گزینه آبی رنگی که بالای سمت چپ تصویر هست، به تعداد و نوع مسافرها (یعنی بزرگسال، کودک و نوزاد) اضافه کنین.
همچنین اگر خواستین میتونین تعداد مسافران رو به راحتی کاهش بدین. برای کاهش تعداد مسافرهای انتخاب شده کافیه که روی علامت ضربدر سیاه رنگی که گوشه سمت چپ فرم مشخصات مسافرهایی که میخواین پاک کنین، با ماوس کلیک کنین. پس از زدن علامت ضربدر، اون فرم حذف میشه و در نتیجه از تعداد مسافرهای انتخاب شده کم میشه.

22. پس از پر کردن مشخصات فرم یا فرم های مورد نظر و وارد کردن شماره های تماس، میرسیم به گزینه ای که نوشته شده:

آیا تمایل دارید بلیت برای شخصی دیگری ارسال شود؟

این گزینه و زدن تیکش برای اون دسته از کسایی هستش که میخوان مشخصات بلیطی که میخرن، برای شماره تلفن همراه و ایمیل دیگه ای ارسال بشه. پس کسایی که این حالت رو میخوان با زدن این تیک به راحتی میتونن با وارد کردن شماره تلفن همراه و ایمیل مد نظرشون، مشخصات بلیطی که میخوان بخرن رو به این شماره همراه و ایمیل بفرستن.

(یه مثال برای این حالت میزنیم: فرض کنیم پدری قصد داره واسه فرزندش یه بلیط هواپیما بخره، ولی فرزندش کنارش نیست. با این روش به راحتی میتونه با وارد کردن مشخصات فرزند در فرم اطلاعات بلیط، بلیط رو خریداری کنه، سپس با زدن این تیک و ارسال مشخصات بلیط خریداری شده که به نام فرزندش هست، مشخصات بلیط رو به گوشی همراه فرزندش بفرسته. در این حالت تنها کافیه که فرزند کارت ملی خودش رو همراهش داشته باشه و با مراجعه به فرودگاه و چک کردن شماره بلیط فرزند و مطابقت اطلاعات بلیط با کارت شناسایی فرزند توسط مسئولین مربوطه، به فرزند اجازه سوار شدن به هواپیما داده بشه. به همین سادگی!)

23. گزینه بعدی نوشته شده:

قوانین و مقررات را خوانده ام و قبول دارم.

این تیک برای همه اجباری هستش و همه کابران سایت آی آر پرواز که میخوان بلیط هواپیما تهیه کنن باید قوانین و مقررات سایت آی آر پرواز رو قبول داشته باشن. سپس میتونن بلیط رو تهیه کنن. برای خوندن کامل این قوانین و مقررات کافیه روی پیوند قوانین و مقررات کلیک کنین تا لینکش براتون باز بشه و کامل بتونین بخونینش. شما با زدن این تیک (و یا رها کردنش توو حالت پیش فرض) با همه قوانین و مقررات سایت آی آر پرواز اعلام موافقت می کنین.

24. در پایان این بخش از این صفحه، دکمه سرخ رنگ "ارسال و بازبینی اطلاعات" رو بزنین.

25. پس از زدن دکمه سرخ رنگ "ارسال و بازبینی اطلاعات"، وارد صفحه ای مشابه عکس زیر می شویم:

26. در این صفحه خریدار باید همه اطلاعات وارد شده رو مو به مو چک بکنه و از درستی اونها مطمئن بشه. پس از این که اطمینان حاصل کرد که مشخصات وارد شده درست هستند، باید روی گزینه سرخ رنگ "تایید و صدور پیش فاکتور" که در زیر صفحه قرار داره کلیک کنه.
همچنین اگر اطلاعات و مشخصات وارد شده نیاز به اصلاح و درست کردن دارن، باید گزینه آبی رنگ "ویرایش" که در پایین صفحه هست رو بزنه. پس از زدن این دکمه، امکان ویرایش و درست کردن اطلاعات وارد شده، فراهم میشه.

27. پس از زدن دکمه سرخ رنگ "تایید و صدور پیش فاکتور" توسط خریدار، سایت وارد صفحه ای شبیه به عکس زیر میشه:

28. در این صفحه، در صورت درست بودن اطلاعات نمایش داده شده یعنی مبلغ قابل پرداخت بلیط (قیمت بلیط هواپیما)، دکمه آبی رنگ "تایید و رفتن به درگاه شتاب" را بفشارید، در غیر این صورت و در صورت تمایل به بازگشت به صفحه قبل، علامت ضربدر گوشه بالا سمت چپ فاکتور پیش خرید رو بزنید.

29. پس از زدن دکمه آبی رنگ "تایید و رفتن به درگاه شتاب"، سایت این صفحه رو نمایش خواهد داد:

این صفحه دارای یک نوار آبی رنگ در حال پر شدن خواهد بود که معمولا به سرعت پر می شود و شما راهی درگاه بانکی برای پرداخت وجه بلیط خواهید شد که پس از پرداخت مبلغ مورد نظر، بلیط صادر و مشخصات آن برای شماره همراه و ایمیل مشخص شده از جانب شما، فرستاده خواهد شد.

30. صفحه بعد شکلی شبیه به تصویر زیر خواهد داشت:

در اینجا شما باید اطلاعات درخواست شده رو بر اساس دستورات درگاه بانکی وارد کنین. سپس بلیط صادر و به آدرس ثبت شده از سوی شما فرستاده می شه.

همکاران ما در یگان پشتیبانی نیز با حداکثر توان و امکان، آماده راهنمایی و خدمات دهی به شما عزیزان و هم میهنان گرامی هستن.

شماره های تماس واحد پشتیبانی:

۰۹۱۹۵۷۲۰۹۶۸

۰۹۳۶۹۸۰۸۷۴۱

با آرزوی سفری خوش و سالم برای شما و عزیزانتان
«روابط عمومی شرکت نیک پویش پرداز قشم»